Magurski Park Narodowy

Każdy ma chyba takie miejsce w którym najchętniej fotografuje. Dla mnie takim miejscem jest Magurski Park Narodowy i jego okolice…

Magurski Park Narodowy  leży na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego w samym sercu Beskidu Niskiego. Swoim zasięgiem obejmuje górne dorzecze Wisłoki oraz pasmo Magury Wątkowskiej. Magurski Park Narodowy (MPN) chroni przede wszystkim unikatowy w skali Karpat obszar przejściowy między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi. Ponad 90% powierzchni parku zajmują lasy.

Lasy chętnie przecinane są leśnymi potokami tworzącymi malownicze kaskady. To właśnie tam powstaje większość moich zdjęć płynącej wody i detali z nią związanych.
W Magurskim Parku Narodowego znajduje się miejscowość Folusz. Przez Folusz przepływa potok Kłopotnica, który od dłuższego czasu chętnie fotografuję, najczęściej jesienią oraz zimą. Jesienią wirujące w wodzie liście pozwalają urozmaicić zdjęcia a odcienie czerwieni i żółci nadają im charakteru. Zima z kolei to dla mnie czas poszukiwań ciekawych lodowych form. Uzbroiwszy się w spostrzegawczość, na potokach można odnaleźć odrealnione, lodowe formy.

Bardzo ciekawym fotograficznie miejscem w rejonie są tzw. Ruskie Wodospady, znajdujące się nieopodal miejscowości Pielgrzymka. Najbardziej okazale prezentują się, gdy poziom wody jest podwyższony – wtedy to wyglądają naprawdę imponująco. Bardzo fotogeniczny jest również tzw. „Wodospad Magurski”. Ten siedmiometrowy pomnik przyrody znajduje się na strumieniu, który spływa z Kosińskiej Góry, w rejonie wsi Folusz. Wodospad ten podczas suszy nie wygląda okazale, nabiera jednak wyrazu podczas wzmożonych opadów.

Wszystkie te miejsca są mało znane, aczkolwiek bardzo atrakcyjne i fotogeniczne. Zachęcam więc do eksploracji Magurskiego Parku Narodowego.