Val d’Orcia


W tym roku miałem okazję odwiedzić Toskanię. A podróż do Toskanii bez odwiedzenia doliny Orcii była by dla pasjonata fotografii co najmniej pozbawiona sensu.

Val d’Orcia rozciągająca się na południe od Sieny u stóp wygasłego już wulkanu Monte Amiata. To właśnie stąd pochodzi większość zdjęć, które można zobaczyć na banerach reklamujących Toskanię a nawet całe Włochy. W internecie można znaleźć mnóstwo informacji wskazujących na to, iż widoki na fotografiach często są podkoloryzowane. Faktycznie, gdy dolinę ogląda się w pełnym słońcu np. w południe jej kolory nie zachwycają. O każdej porze dnia wrażenie robią jednak rozległe przestrzenie na których jedynym sztafażem są samotne wille.  Gdy dodamy do tego mgły, które często pojawiają się tam o świcie (ponadto rozpraszają w niezwykły sposób światło wschodzącego słońca) kolory val d’Orcii nabierają zupełnie innego charakteru. Poniższe fotografie zostały wykonane w nocy, o świcie i o zachodzie słońca – wtedy gdy kolory doliny rzeczywiście robią wrażenie.

Droga mleczna i charakterystyczne dla doliny cyprysy:

1

2

Zaćmienie księżyca i Pienza:

3

Słynna kaplica La Valetta wpisana na światową listę UNESCO:

4

5

6

7

Rozległe krajobrazy Val d’Orcii:

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

Charakterystyczna kępa cyprysów w dolinie Val d’orcia. Mało kto wie, że takie kępki drzew w Toskani miały za zadanie wabić dzikie ptactwo w ukryte pomiędzy drzewami pułapki pokryte lepem. Kilkadziesiąt lat temu, gdy w Toskani panowała bieda, uboga ludność właśnie w ten sposób polowała na ptactwo, które później zjadała.

27

28

30

29

31

32

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s