Pestkownica – miejsce, do którego chce się wracać


W dniach 12-14 sierpnia br miałem przyjemność fotografowania przyrody w okolicach miejscowości Pestkownica. Zostałem zaproszony do Rezydencji Nad Jeziorem, aby sfotografować tamtejszą okolicę i środowisko przyrodnicze. Sama Pestkownica to osada położona przy granicy trzech województw – Wielkopolskiego, Zachodniopomorskiego oraz Lubuskiego. Folwark (obecnie przebudowany na trzygwiazdkowy, wygodny hotel), w którym miałem okazję spędzić weekend, założony został przez księcia Sapiehę w 1712 roku. Położenie rezydencji jest wręcz wymarzone dla ludzi chcących odnaleźć spokój i ciszę. Hotel położony jest bezpośrednio nad jeziorem – natomiast w bliskim sąsiedztwie hotelu znajduje się Drawieński Park Narodowy. Sam hotel wykończony został w wysokim standardzie – to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Na terenie hotelu znajduje się podgrzewany basen, plac zabaw, trampoliny, altanka, kort tenisowy, obserwatorium astronomiczne, wypożyczalnia sprzętu wodnego, strzelnica oraz wiele więcej atrakcji, o których możecie poczytać na stronie Hotelu. Dzieci mogą oddać się karmieniu królików oraz danieli, dla których urządzony jest osobny wybieg. Otoczenie Rezydencji to sosnowy las pełen grzybów, szlaków pieszych i rowerowych. Jezioro  pełne jest ryb, co na pewno ucieszy amatorów wędkowania.

Miejsce to jest wręcz idealne do obserwacji nocnego nieba. Na terenie kompleksu znajduje się obserwatorium astronomiczne – położone na wzgórzu, jedyne takie w regionie obserwatorium astronomiczne wyposażone w profesjonalny teleskop astronomiczny. Na wyposażeniu są także przenośne teleskopy umożliwiające obserwację nocnego nieba. Położenie Rezydencji w środku lasu, z dala od łun miast, ułatwia fotografowanie nocnego nieba. W czasie mojego pobytu, na niebie obserwować można było perseidy, które udało mi się sfotografować. Poniższe zdjęcia wykonane zostały z jednej z przystani nad jeziorem, będącym częścią kompleksu.

Jeżeli chodzi o atrakcje przyrodnicze okolicy to najważniejszą jest oczywiście Drawieński Park Narodowy. Tamtejsze tereny usłane są torfowiskami, mokradłami oraz jeziorami.

W miejscach dawnych stawów, w jeziorach, śródleśnych oczkach wodnych, na polach i łąkach z podmokłymi zagłębieniami spotykamy płazy – występują tu: żaba jeziorkowa, żaba moczarowa, traszka zwyczajna, ropucha szara i wymieniona w zał. I i IV Dyrektywy Siedliskowej – traszka grzebieniasta. Nielicznie zaś występuje: żaba śmieszka, rzekotka drzewna, ropucha zielona i grzebuszka ziemna. Najrzadszym gatunkiem w Parku jest kumak nizinny.

Co ciekawe, w Parku spotkać można ponad połowę występujących w Polsce gatunków ptaków, lasy pełne są jeleni, saren, dzików, lisów i zajęcy.

Interesujący jest również świat bezkręgowców (co najmniej 855 gatunków). Wśród nich jest wiele gatunków rzadkich lub nawet unikatowych, należą do nich m.in.: zatoczek łamliwy, pachnica dębowa, iglica mała, czerwończyk nieparek.

Drawieński Park Narodowy pozostaje interesujący również dla fotografów chcących uwiecznić ciekawe gatunki flory. Od otaczających terenów Park wyróżnia się bogactwem storczyków. Na dwóch torfowiskowych stanowiskach rośnie kruszczyk błotny, na jednym – lipiennik Loesela. Występuje tu także kruszczyk rdzawoczerwony, a jego krewniak – kruszczyk szerokolistny jest pospolity w liściastych lasach. Na łąkach spotkać można stoplamki krwiste, szerokolistne i plamiste, w zaroślach odnotowano też podkolana białego i listerę jajowatą.

Dziedzictwo kulturowe Drawieńskiego Parku Narodowego jest również bardzo obfite. Składają się na nie między innymi: dawne układy osadnicze, zabudowania wsi i osad leśnych lub ich pozostałości, drogi brukowe oraz historyczne trakty i mosty. Bezpośrednio w okolicy “Rezydencji nad Jeziorem”, w lesie podziwiać możemy stary cmentarz, zdziczałe stare drzewa owocowe, pozostałości starych murów.

Z rzekami zaś związane są pozostałości dawnych młynów, hut szkła oraz bindugi. Ja skupiłem się na fotografowaniu rzeki Płocicznej oraz Drawy. Co ciekawe, Płociczna pod względem większości parametrów fizykochemicznych utrzymuje się w granicach tzw. I klasy czystości wody, co jest unikatem w Polsce.

Podsumowując – Pestkownica, to miejsce, w którym nie można się nudzić. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Okolica jest pełna atrakcji, w szczególności przyrodniczych i krajoznawczych. Rezydencja to wręcz wymarzone miejsce do odpoczynku dla rodzin z dziećmi. Mam wrażenie, że atrakcji jest dość, aby ciągle wracać w to miejsce…

3 komentarze Dodaj własny

  1. Witam, w Pestkownicy byłem kilka razy o każdej porze roku( syn właścicieli i nasz chodzili do jednej klasy) jeśli mogę coś powiedzieć to najlepszy okres odwiedzin to jesień, w szczególności Drawieński Park Narodowy i jego bukowe lasy. Zapraszam na moją stronę do obejrzenia galerii.
    http://www.wielgus-photo.pl/galeria/parki-narodowe/drawienski-park-narodowy/
    pozdrawiam
    Ireneusz Wielgus

  2. Pani Peonia pisze:

    Pięknie. I te Perseidy… Marzenie.

Dodaj komentarz